Oskar Sitek prelegentem podczas 15. edycji konferencji „Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw”
19 października 2023 r. odbędzie się 15. edycja konferencji „Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw” organizowana przez Golden Solutions
19 października 2023 r. odbędzie się 15. edycja konferencji „Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw” organizowana przez Golden Solutions
Doradzaliśmy spółce Gea-Nova Sp. z o.o. w transakcji nabycia przedsiębiorstwa Polmos Józefów Sp. z o.o. w upadłości oraz pozyskania finansowania o wartości 25 milionów złotych.
Sam fakt otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego lub zawarcia układu z wierzycielami nie musi skutkować wykluczeniem wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Z literalnego brzmienia art. 109 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych to bowiem nie wynika – pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek
Ukryte upadłości – coraz mniej firm w Polsce ogłasza upadłość. Nie oznacza to koniecznie, że rodzimi przedsiębiorcy radzą sobie coraz lepiej – część z nich bowiem znalazła alternatywny sposób na zadłużenie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, zamiast zwykłego postępowania upadłościowego prowadzonego na ogólnych zasadach, wybierają upadłość konsumencką – tłumaczy Agata Duda-Bieniek radca prawny w RESIST Rezanko Sitek, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.
Grupy kapitałowe stanowią wyjątkowo złożone struktury, w których zarządzanie, realizacja strategii czy rozmaite procesy stanowią ogromne wyzwanie. Podczas konferencji prelegenci omówią takie kwestie, jak np: jak usprawnić funkcjonowanie w ramach grupy kapitałowej, jak zoptymalizować wzajemne relacje i wypracować skuteczną metodologię współpracy w ramach holdingu.
Popularność procedury upadłościowej w ostatnich latach malała. Zaskoczeniem jest 1 kw. 2023 r. który może zapowiadać odwrócenie trendu, jak pokazuje raport MGBI, firmy badającej rynek upadłości i restrukturyzacji w Polsce.
Kancelaria otrzymała 2. miejsce w XXI rankingu kancelarii prawnych organizowanym przez Rzeczpospolitą w kategorii „Restrukturyzacje i upadłości”. Oskar Sitek otrzymał rekomendację indywidualną w tej kategorii.
Bardzo ważne jest, aby członkowie zespołów interdyscyplinarnych i pracownicy socjalni mieli właściwe przeszkolenie i doświadczenie niezbędne do weryfikacji sytuacji rodzinnej. Ofiary przemocy stosowanej przez osoby najbliższe mają być lepiej chronione. 22 czerwca 2023 roku wejdą w życie przepisy ustawy z 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw – pisze w Rzeczpospolitej adwokat Tomasz Uljasz.
Sąd Najwyższy przyznał wierzycielom legitymację do wystąpienia z powództwem ze skargi pauliańskiej, pomimo że dłużnik ogłosił upadłość. Ogłoszona 14 czerwca uchwała jest całkowicie przeciwstawnym stanowiskiem do tego, które dotąd wynikało z orzecznictwa, a także z większości poglądów doktryny – pisze Agata Duda-Bieniek na portalu prawo.pl
Spis inwentarza to inaczej spis aktywów majątku upadłego (bez zobowiązań i obciążeń), zaś oszacowania aktywów syndyk może dokonać samodzielnie, o ile nie wymaga to wiadomości specjalnych (np. wyceny rzeczoznawcy majątkowego, opinii biegłego lub sporządzenia operatu szacunkowego).
Krajowy Rejestr Zadłużonych umożliwia dostęp z portalu publicznego do wyszukiwania składników masy upadłości. Każdy zainteresowany może zatem sprawdzić, co wchodzi w skład danej masy upadłości i co w związku z tym prędzej czy później zostanie wystawione przez syndyka na sprzedaż.
Zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. W jaki sposób? W szczególności poprzez pozyskanie środków z likwidacji składników wchodzących skład masy upadłości, co zasadniczo odbywa się poprzez ich sprzedaż.
„Tryb postępowania biegłego sądowego w przypadku postanowienia Sądu obniżającego wynagrodzenie za sporządzenie opinii” to temat wystąpienia Agaty Dudy-Bieniek w ramach szkolenia dla Klubu Biegłych Sądowych
Od 18 maja 2023 roku będzie obowiązywała zasadnicza część przepisów ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, potocznie zwana ustawą „antylichiwarską”. Tym samym nastąpi szereg zmian w udzielaniu pożyczek. Szkolenie z tego zakresu poprowadzą 19 czerwca 2023 r. Tomasz Romanowski i Agata Duda-Bieniek.
Kancelaria RESIST Rezanko Sitek wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa (ELSA) zapraszają studentów prawa wszystkich uczelni na autorskie warsztaty z mediacji. prowadzone przez certyfikowanych mediatorów.
Postępowanie karne może przynieść więcej korzyści pokrzywdzonemu wierzycielowi, aniżeli tylko wymierzenie kary nieuczciwemu dłużnikowi i satysfakcji z tym związanej. Uzyskanie takich korzyści nierzadko może być finansowo dla wierzyciela znacznie tańsze, aniżeli proces cywilny, a zdarza się, że i szybciej jest on w stanie uzyskać tytuł egzekucyjny.
Zarząd sukcesyjny w firmie, której właściciel zmarł, będzie przedłużany automatycznie do momentu wydania postanowienia przez sąd w tej sprawie. Obecnie często zdarza się, że wniosek o przedłużenie zarządu jest składany tuż przed jego wygaśnięciem, a sądy nie mają wystarczająco dużo czasu na wydanie postanowienia w tym zakresie.
Tomasz Romanowski i Agata Duda-Bieniek są autorami poradnika z serii „Adwokat Rodzinny” wydanego przez dziennik Rzeczpospolita na temat nowej ustawy antylichwiarskiej. Poradnik kierowany jest zarówno do firm pożyczkowych, jak i do konsumentów.
Kolejne spotkanie z cyklu #NapiszTO organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA) poprowadzi adwokat Mateusz Lenart.
RESIST Rezanko Sitek oraz siedmiu prawników kancelarii otrzymało wyróżnienia w międzynarodowym rankingu The Legal 500 (Legalease) 2023 w dziedzinie Rozwiązywania sporów sądowych („Dispute resolution”).
Kwiecień w ELSA Warszawa należy niewątpliwie do RESIST. Podczas najbliższych 30 dni będziemy przybliżać studentom wydziałów prawa i administracji profil, sposób działania i wartości naszej kancelarii.
Po raz drugi z rzędu kancelaria RESIST została wyróżniona przez magazyn Forbes w gronie najlepszych kancelarii w Polsce – Partnerzy do zadań specjalnych. Wg Forbes „publikacja z założenia stanowić ma swoisty przewodnik po świecie polskich kancelarii prawnych (kancelarii prawnych w Polsce), które wypracowały przewagę konkurencyjną”.
Z jednej strony na stan polskiej gospodarki będą wpływać te same czynniki, co w 2022 r. (wojna na Ukrainie, a co za tym idzie wysokie ceny energii, inflacja). Z drugiej jednak strony nie sposób jednoznacznie i stanowczo stwierdzić, w jak dużym stopniu te oraz inne kwestie (potencjalne działania ustawodawcy związane z rokiem wyborczym) ostatecznie wpłyną na kondycję polskich firm oraz konsumentów.
Rok 2022 był pod wieloma względami udany dla branży windykacyjnej, ale wraz z jego końcem pojawił się niepokój o funkcjonowanie w kolejnych miesiącach. Oto, jak sytuację w branży oceniają eksperci.
Piotr Kieloch komentuje działanie Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) na blogu wywiadowni gospodarczej MGBI specjalizującej się w analizie rynku upadłości i restrukturyzacji
Kancelaria RESIST jest głównym partnerem XXV Lokalnego Konkursu Krasomówczego organizowanego przez ELSA Warszawa na Uczelni Koźmińskiego w Warszawie w dniu 11 marca 2023 r.
Polubowna spłata zobowiązania jest preferowanym sposobem załatwienia sprawy zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika tak długo, jak zobowiązanie nie jest sporne.
Raport MGBI to cykliczne opracowanie, w którym omawiane są najważniejsze kwestie dotyczące upadłości przedsiębiorstw, upadłości konsumenckich oraz postępowań restrukturyzacyjnych.
20 lutego 2023 r. odbędą się OKRUSZKI – warsztaty organizowane przez Instytut Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego
Upadłość konsumencka – jak sama nazwa wskazuje – jest postępowaniem prowadzonym wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nierzadko zdarza się, że z procedury tej chcą skorzystać byli przedsiębiorcy. Bywają także sytuacje, w których upadły konsument chciałby prowadzić działalność gospodarczą już po zakończeniu postępowania upadłościowego, a czasami nawet w jego toku.
Oskar Sitek i Piotr Kieloch wystąpią podczas 14. edycji konferencji „Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorcy – aspekty praktyczne”, która odbędzie się 4 kwietnia 2023 r.
Od lutego 2023 roku do zespołu Prawa Karnego naszej kancelarii dołącza adwokat (była prokurator) Daria Czerkawska-Staniec oraz aplikantka adwokacka Martyna Chlebicz.
O wyzwaniach restrukturyzacyjnych spółek publicznych, na przykładzie polskiej spółki z sektora medycznego Braster, opowiada adwokat i doradca restrukturyzacyjny Piotr Kieloch z kancelarii Resist Rezanko Sitek, który reprezentował spółkę w ponad 2-letnim postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Zapraszamy Studentów wszystkich wydziałów prawa na spotkanie dotyczące kariery zawodowej adwokata, o której opowie mecenas Tomasz Romanowski.
13 lutego 2023 r. odbędzie się kolejne szkolenie z cyklu upadłość i restrukturyzacja w praktyce. Tym razem Agata Duda-Bieniek omówi „Projekt planu spłaty wierzycieli – jak skutecznie się do niego ustosunkować (perspektywa pełnomocnika upadłego i wierzyciela)”.
Jaki wpływ na zasądzone alimenty ma ogłoszenie upadłości przez zadłużonego rodzica? Czy dla dłużnika niewywiązującego się ze swoich zobowiązań ogłoszenie upadłości konsumenckiej może stanowić rozwiązanie umożliwiające umorzenie długów alimentacyjnych? Czy syndyk może zająć alimenty przysługujące upadłemu? Czy ogłoszenie upadłości przez nierzetelnego dłużnika uniemożliwia dochodzenie roszczeń alimentacyjnych?
Prawnicy RESIST Rezanko Sitek postanowili wesprzeć legendarny warszawski Klub Sportowy Ursus w procesie restrukturyzacji zobowiązań finansowych.
Wywiad Infor.pl z Dariuszem Karolakiem, prezesem Braster S.A. oraz Piotrem Kielochem, adwokatem i doradcą restrukturyzacyjnym z kancelarii RESIST Rezanko Sitek, która reprezentowała oraz doradzała spółce w procesie restrukturyzacji Braster S.A., innowacyjnej spółki z sektora medtech notowanej na GPW w Warszawie, wielokrotnie nagradzanej za innowacyjność i wykorzystanie sztucznej inteligencji do profilaktyki raka piersi.
16 marca 2023 r. odbędzie się konferencja organizowana przez Puls Biznesu „Windykacja B2B w czasach kryzysu – aspekty prawne”, podczas której wystąpią prawnicy RESIST Rezanko Sitek.
Sąd Restrukturyzacyjny w Warszawie w połowie listopada 2022 r. stwierdził prawomocność postanowienia o zatwierdzeniu układu, przyjętego w przyspieszonym postępowaniu układowym Braster S.A.
Angelika Skonieczna i Beata Skonieczna poprowadziły listopadową Akademię Praktykanta „Jak skutecznie szukać praktyk w kancelariach”.
Rzeczywistość, która nas w RESIST otacza niesie ze sobą nieograniczone możliwości i szanse rozwojowe. Dlatego postanowiliśmy docenić niezwykły potencjał i niszowe kompetencje dwóch nowych Partnerów – Tomasza Romanowskiego i Piotra Kielocha.
W ramach praktyki Private Lawyer zarządzanej przez Tomasza Uljasza prowadziliśmy sprawę dotyczącą podziału ogromnego majątku rodzinnego.
Kapituła konkursowa wybrała 35 prawników, spośród których wyłoni 10 laureatów prestiżowej nagrody „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2022”.
3 października 2022 roku Agata Duda-Bieniek poprowadziła szkolenie „Wniosek o ogłoszenie upadłości oraz inne pisma składane za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych – praktyczne uwagi”.
26 pażdziernika 2022 r. Agata Duda-Bieniek poprowadzi szkolenie online „Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe – kompendium wiedzy” dla członków Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Mimo że od lat instytucja pieczy naprzemiennej jest stosowana, to ustawodawca dotąd nie uregulował tej kwestii w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaś sądy mają bardzo różne stanowiska w zakresie orzekania takiej formy opieki.
Skuteczne oddłużenie, uwolnienie od długów, wyjście ze spirali zadłużenia, wynegocjowanie planu spłaty wierzycieli lub anulowanie długu – takimi sloganami przyciągani są zadłużeni konsumenci. Czy wydanie przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest jednoznaczne z oddłużeniem i umorzeniem wszystkich zobowiązań?
Postępowanie upadłościowe prowadzone wobec byłego członka zarządu przebiega w sposób analogiczny do postępowań upadłościowych prowadzonych wobec innych konsumentów. Jednak, jak pokazuje praktyka, w jego toku pojawia się wiele wątpliwości oraz problemów, które nie występują w toku postępowań prowadzonych wobec konsumentów niebędących uprzednio członkami zarządu.
Echa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o nałożenie obowiązku zapłaty sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do kontaktów z dzieckiem wciąż wzbudzają emocje.
Dobór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego zależy od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorcy – wdrożenie środków restrukturyzacyjnych może skutecznie uchronić przed ogłoszeniem upadłości.
Od 1 września 2022 r. do kancelarii RESIST Rezanko Sitek dołączy jako Of Counsel, adwokat Tomasz Uljasz wraz z zespołem. W RESIST będzie odpowiedzialny za rozwój praktyki „Private Lawyer”.
Pro bono to ważny element aktywności kancelarii. Cieszy nas pomoc osobom, których nie stać na profesjonalną pomoc prawną. Tym razem w postępowaniu przed ZUS wsparliśmy samotną matkę.
Założeniem ustawodawcy było zwiększenie ochrony nabywców przed upadłością dewelopera bądź banku, który prowadzi rachunki powiernicze. Pojawiały się wątpliwości, czy te zmiany faktycznie zostały wprowadzone w sposób proporcjonalny w stosunku do deweloperów.
Precedensowy charakter sprawy potęguje fakt, iż równolegle udało się pozyskać inwestora, który przekazał środki na spłatę wszystkich wierzycieli Klubu ze 125-letnią tradycją oraz opłacenie pierwszej opłaty rocznej z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego.
Dzięki wsparciu RESIST Rezanko Sitek w procesie restrukturyzacji zadłużenia, kolejna spółka z grupy ArtTime – ArtTime Plus sp. z o.o. odzyskała szansę na dalsze prowadzenie działalności.
Dzięki wsparciu RESIST Rezanko Sitek w procesie restrukturyzacji zadłużenia ArtTime sp. z o.o. odzyskała szansę na dalsze prowadzenie działalności.
Na liście najbardziej zadłużonych przedsiębiorstw (ponad 240 milionów złotych), które ogłosiły upadłość w 2021 r. znajduje się Ursus S.A., przy którego postępowaniu upadłościowym doradza RESIST Rezanko Sitek.
W dniach 28-29 września 2022 r. odbędzie się konferencja „Kontrakty budowlane”, podczas której wystąpią Tomasz Romanowski i Agnieszka Lewandowska z tematem „Wstrzymanie uruchomienia gwarancji bankowej złożonej na zabezpieczenie roszczeń inwestora przeciwko wykonawcy w świetle orzecznictwa sądowego”.
20 czerwca 2022 r. Agata Duda-Bieniek poprowadzi szkolenie online „Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe – kompendium wiedzy” dla członków Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Prawnicy RESIST Rezanko Sitek: Agata Duda-Bieniek, Tomasz Romanowski oraz Krzysztof Borys zakończyli sprawę związaną z odzyskaniem 100% wierzytelności w kwocie 1 miliona złotych od dłużnika z branży hotelarskiej.
Wydaje się zatem, że weryfikacja świadczeń na rzecz rodziny przy ustalaniu możliwości zarobkowych upadłego jest zagadnieniem istotnym, niepozostającym bez wpływu na wysokość kwoty, która zostanie ostatecznie ujęta jako miesięczna rata w planie spłaty wierzycieli. Należy wnioskować, że z uwagi na powszechność, liczbę i różnorodność otrzymywanych świadczeń problematyka ta nie raz będzie przedmiotem rozważań syndyków i sądów upadłościowych.
Kancelaria RESIST Rezanko Sitek została partnerem debaty adwokacko-radcowskiej „Aplikacja przy Kawie” organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA).
Kancelaria RESIST Rezanko Sitek została partnerem I Ogólnopolskiego Konkursu Negocjacyjnego „Negocjator” organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA).
1 lipca br. wchodzi w życie nowa ustawa deweloperska. Zmieni ona sytuację deweloperów poszerzając ich obowiązki informacyjne, ciężary finansowe czy zakres dokumentów, którymi muszą dysponować na etapie rozpoczęcia sprzedaży. Na jakie zagadnienia powinni zwrócić szczególną uwagę i na jakie problemy się przygotować?
Kancelaria RESIST Rezanko Sitek została wyłącznym doradcą syndyka masy upadłości URSUS S.A. w upadłości. Wg raportu MGBI „Upadłości i restrukturyzacje. Raport 2022” to 3. największa upadłość w Polsce ogłoszona w 2021 roku.
Kancelaria po długiej batalii z jedną z największych galerii handlowych w Polsce wygrała proces sądowy dla Wittchen S.A. doprowadzając do redukcji roszczenia z tytułu najmu o ponad 60%.
Z przyjemnością informujemy, że kancelaria RESIST Rezanko Sitek została doradcą syndyka masy upadłości Open Finance S.A. w upadłości.
W dniu 9 marca 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie prawomocnie zakończył postępowanie upadłościowe Dolnośląskich Surowców Skalnych S.A. w upadłości likwidacyjnej.
Wszczęcie i przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie wniosku skierowanego przez wierzyciela przeciwko dłużnikowi nieuchronnie wiąże się z powstaniem kosztów. Organ egzekucyjny prowadzący postępowanie rozstrzyga o wysokości i sposobie ich rozliczenia wraz z ukończeniem postępowania egzekucyjnego.
20 kwietnia 2022 r. zapraszamy na warsztaty online przygotowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA) oraz kancelarię RESIST „Zasady konstruowania apelacji w postępowaniu cywilnym”.
Ustawa deweloperska z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym znacząco zmienia dotychczasowe reguły obowiązujące na rynku pierwotnym nieruchomości. Jakich zmian możemy się spodziewać od 1 lipca 2022 roku, kiedy ustawa wejdzie w życie?
Niezależny międzynarodowy ranking prawniczy Legal 500 EMEA wyróżnił kancelarię RESIST Rezanko Sitek oraz 5 prawników indywidualnie w obszarze rozwiązywania sporów („Dispute resolution”).
13 kwietnia 2022 r. odbyły się warsztaty „Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa”, które dla Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa przygotował adwokat Mateusz Lenart.
Pozbawienie osoby, która nie dopełniła obowiązku zgłoszenia we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, prawa prowadzenia działalności gospodarczej, stanowi szczególny rodzaj odpowiedzialności cywilnej, zbliżony w swojej istocie do odpowiedzialności karnej.
Nowa ustawa deweloperska, która wejdzie w życie w 1 lipca 2022 roku wprowadza instrumenty mające skuteczniej chronić interesy potencjalnych nabywców nieruchomości deweloperskich. Mają one eliminować ryzyko utraty wpłacanych przez nich środków gdyby doszło do upadłości przedsiębiorcy.
Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii: „Niewypłacalność i restrukturyzacja” i znaleźliśmy się na liście „Najlepsze Kancelarie Polska 2022 – Poland’s Best Law Firms 2022”.
22 czerwca 2022 r. odbędzie się webinarium przygotowane przez RESIST Rezanko Sitek oraz Wydawnictwo C.H. Beck „Wierzyciel w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym – kluczowe problemy”.
Prawnicy RESIST Rezanko Sitek: Agata Duda-Bieniek, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny oraz Michał Dudziński, adwokat prowadzą cykl szkoleń dla adwokatów zrzeszonych w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie z zakresu upadłości.
W dniach 14-16 marca 2022 r. odbyły się XVII Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa. Kancelaria RESIST została partnerem wydarzenia.
1 lipca br. wchodzi w życie ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawę zaprojektowano w celu ochrony praw nabywców, jednak nie wszystkie jej regulacje będą dla nich korzystne.
W dniach 10-11 marca 2022 r. odbędzie się finał XXIV edycji Lokalnego Konkursu Krasomówczego organizowanego przez ELSA Warszawa. Kancelaria RESIST została partnerem Konkursu.
Oskar Sitek wystąpił w charakterze prelegenta podczas konferencji „Odpowiedzialność członków zarządu” organizowanej przez Puls Biznesu w dniach 30-31 maja 2022 r.
W razie wystąpienia stanu niewypłacalności spółki przepisy Prawa upadłościowego nakładają na dłużnika obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Niewystąpienie z takim wnioskiem – poza możliwą odpowiedzialnością cywilną oraz ryzykiem orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej – może prowadzić do odpowiedzialności karnej. Czy otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego uchroni przed takimi sankcjami?
Dłużnik może uzyskać parasol ochronny (…) bez potrzeby wydawania stosownej decyzji sądu w tym zakresie – mówi adwokat i doradca restrukturyzacyjny Piotr Kieloch o niedawno wprowadzonym postępowaniu o zatwierdzenie układu.
18 stycznia odbędzie się szkolenie organizowane przez ELSA Warszawa (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa), które poprowadzi aplikant adwokacki Iwo Duszyński.
Z dumą ogłaszamy, iż nasza kancelaria została partnerem ELSA Warszawa (Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa). Prawnicy RESIST chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, dlatego z wielkim zaangażowaniem wspieramy projekty studenckie.
Po nowelizacji przepisów postępowanie o zatwierdzenie układu powinno stać się skutecznym remedium na rozwiązywanie problemów płynnościowych zadłużonych przedsiębiorców, w szczególności w ich pierwszej, początkowej fazie i jako takie powinno być atrakcyjne dla dłużników.
W artykule Agata Duda-Bieniek poddała rozważaniom jedno z wielu zagadnień związanych z planem spłaty, a mianowicie ustalanie możliwości zarobkowych upadłego konsumenta. Sposób uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę rodzi wiele problemów merytorycznych, które w przeważającej mierze mają wymiar praktyczny.
Od 1 grudnia br. obowiązuje „nowe” postępowanie o zatwierdzenie układu, które przewiduje korzystne rozwiązania dla dłużnika: wstrzymanie egzekucji, możliwość utrzymania kontraktów handlowych mimo istniejącego zadłużenia. Żeby dłużnik mógł skorzystać z tych benefitów, musi dopełnić obowiązków przewidzianych dla tego postępowania.
Jeszcze przed nadaniem projektowanym zmianom ustawy Kodeks cywilny i Kodeks postępowania cywilnego ostatecznego brzmienia, warto przyjrzeć się planowanej reformie. Dlaczego? Otóż prezentowany dotychczas kolejny pomysł ustawodawcy, o ile zostanie uchwalony i wejdzie w życie, niewątpliwie wpłynie na sposób dochodzenia roszczenia i termin, w którym wierzyciel będzie obowiązany do podjęcia określonych czynności.
8 grudnia odbędą się warsztaty „Metodyka sporządzania pism procesowych w sprawach cywilnych” organizowane przez ELSA (European Law Students Association) i RESIST Rezanko Sitek, które poprowadzi adwokat Agnieszka Ociesa.
Każdy zainteresowany będzie miał możliwość zweryfikowania, czy w stosunku do konkretnego podmiotu nie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne lub ogłoszona upadłość, a nawet czy dłużnik nie złożył wniosku restrukturyzacyjnego lub wniosku o ogłoszenie upadłości.
W dniach 15-17 listopada 2021 r. odbyła się ogólnopolska konferencja „XXV Dni Edukacji Prawniczej” organizowana przez ELSA przy współpracy RESIST Rezanko Sitek.
22 listopada 2021 r. odbyły się warsztaty organizowane przez ELSA Warszawa oraz kancelarię RESIST „Legal research”. Spotkanie dla studentów wydziałów prawa poprowadził adwokat Mateusz Lenart.
Uzyskanie przez wierzyciela tytułu wykonawczego w postaci tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności oznacza, że ma on możliwość wystąpienia do komornika sądowego z wnioskiem o wszczęcie przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjnego.
Poradnik „Zmiany w restrukturyzacji przedsiębiorstw”, którego autorami są prawnicy z kancelarii RESIST Rezanko Sitek, wydany przez Rzeczpospolitą oraz Parkiet, poświęcony jest zagadnieniom związanym z postępowaniem o zatwierdzenie układu, z uwzględnieniem zmian, jakie będą obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku.
16-17 grudnia 2021 r. odbędzie się konferencja online organizowana przez Instytut Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz Uczelnię Łazarskiego „Upadłość konsumencka w praktyce sądów powszechnych”.
W dniu 3 grudnia 2021 r. Puls Biznesu organizuje piątą edycję konferencji „Windykacja i zarządzanie należnościami” online. Prawnicy RESIST wystąpią w roli prelegentów.
20-21 października odbyła się konferencja „Kodeks postępowania cywilnego, postępowanie gospodarcze i restrukturyzacja w nowej rzeczywistości prawnej”, podczas której wystąpili prawnicy RESIST Rezanko Sitek.