Ponadto każdorazowo zezwolenia rady wierzycieli (sędziego-komisarza) wymaga także sprzedaż przez dłużnika nieruchomości lub innych składników majątku o wartości powyżej 500 tys. zł. Konstrukcja przepisu wskazuje, że sprzedaż nieruchomości zawsze, niezależnie od wartości, będzie wymagała stosownego zezwolenia. Ustawodawca nie wyjaśnił przy tym czy kwota wskazana w tym przepisie jest kwotą netto czy brutto. Nie mniej praktyka prowadzi do wniosku, że należy brać pod uwagę wartość brutto.
Z treści powyższego przepisu można wywnioskować, że przewiduje on nieco odmienne skutki do poprzednio omawianej regulacji dotyczącej zgody nadzorcy sądowego. Umowa mieszcząca się w ww. katalogu, zawarta bez uzyskania zgody rady wierzycieli, jest bezwzględnie nieważna. Choć nie zostało to wprost wyartykułowane, nie wydaje się możliwe udzielenie następczej zgody na jej dokonanie przez radę wierzycieli. Ustawodawca bowiem nie przewidział możliwości sanowania takiej czynności.
Poza nieważnością umowy, w sytuacji jej zawarcia bez odpowiedniego zezwolenia rady wierzycieli, tak jak w przypadku nie posiadania zgody nadzorcy sądowego, dłużnikowi może zostać odebrany zarząd własny.
WAŻNE!
Jeśli w danym postępowaniu restrukturyzacyjnym (przyspieszonym postępowaniu układowym, postępowaniu układowym, postępowaniu sanacyjnym) nie ustanowiono rady wierzycieli, nie oznacza to że na dokonanie ww. czynności nie należy uzyskać niczyjej zgody. Jeżeli rada wierzycieli nie została ustanowiona, czynności zastrzeżone dla rady wierzycieli wykonuje sędzia-komisarz. W przeciwnym wypadku dokonana czynność prawna jest nieważna.
Sędzia-komisarz wykonuje również czynności zastrzeżone dla rady wierzycieli, jeżeli rada nie wykona ich w terminie wyznaczonym przez sędziego-komisarza. Celem takiego uregulowania jest dążenie do sprawnego przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego (bez względu na to, czy rada wierzycieli działa w sposób poprawny, czy też nie).
Warto wspomnieć, że w najchętniej wybieranym przez dłużników postępowaniu o zatwierdzenie układu, ustawodawca zrezygnował z określenia organu do wykonywania czynności zastrzeżonych dla rady wierzycieli. W tym przypadku uznać należy, iż nadzorca układu może wyrazić zgodę na dokonanie takiej czynności po prostu jako przekraczającej zakres zwykłego zarządu, bez konieczności spełnienia szczególnych wymogów (jak pokazuje praktyka tak dzieje się najczęściej).
Część orzecznictwa wskazuje jednak, że w takiej sytuacji dłużnik powinien wystąpić o zgodę do sądu. Sprawa nie jest zatem jednoznaczna – co z kolei nie wyklucza możliwości ubezskutecznienia tych czynności w przyszłości.
Wadliwe klauzule umowne
Stosownie do treści art. 247 p.r. postanowienia umowy zastrzegające na wypadek złożenia wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego lub jego otwarcia zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest dłużnik, są nieważne.
PRZYKŁAD 1
Strony postanawiają, że w przypadku dokonania obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, złożenia wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego albo postępowania układowego lub ich otwarcia niniejsze umowa ulega rozwiązania ze skutkiem na dzień dokonania obwieszczenia, złożenia wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego albo postępowania układowego lub ich otwarcia.
PRZYKŁAD 2
X sprzedaje Y samochód marki S, nr rejestracyjny WZ 2222, rok produkcji: 2023, a Y samochód kupuje za cenę 300 tys. zł. X wyda Y przedmiot sprzedaży pod warunkiem, że w terminie miesiąca od zawarcia niniejszej umowy X nie dojdzie do dokonania obwieszczenia, o którym mowa w art. 226a ust. 1 p.r., złożenia wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego albo postępowania układowego lub ich otwarcia.
Tego typu klauzule umowne należy uznać za bezwzględnie nieważne. Przy czym w praktyce zazwyczaj postanowienia umowne, o których mowa w art. 247 p.r. nie stanowią elementów przedmiotowo istotnych umowy, co oznacza, że sankcją nieważności objęta są jedynie takie klauzule umowne, nie zaś cała umowa. W przypadku przeciwnym (>patrz przykład nr 2) nieważnością może być objęty cały stosunek prawny.
Podstawa prawna:
Ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (tekst jedn. DzU z 2022 r. poz. 2309 ze zm.).
Zdaniem autorów
Agata Duda-Bieniek – radca prawny w RESIST Rezanko Sitek, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje
Kacper Łada – aplikant adwokacki w RESIST Rezanko Sitek
Omówione w tekście przykłady to jedynie część problemów, które mogą się pojawić w przypadku transakcji dokonywanych z restrukturyzowanymi dłużnikami. Zawarcie umowy, która może być uznana za nieważną, zazwyczaj niesie poważne konsekwencje prawne i finansowe – dla obydwu jej stron. Warto zatem przed dokonaniem określonej czynności prawnej zminimalizować ryzyko kontraktowe, stosując się do regulacji prawnych.